Отглеждането на мравки в домашни условия е доста по-сложно от, например аквариумни рибки, най-малкото, защото не е толкова разпространено и информацията, както и инструментите и пособията са ограничени, т.е. човек трябва да открие и направи всичко сам.
- Място за мравефермата: Мястото, където се поставя мравефермата трябва да е така избрано, че да е максимално отдалечено от телевизори, компютри, музикални уредби, хладилници и фризери и други уреди пораждащи трептения и вибрации. Мравките НЕ ТРЯБВА да се държат на пряко слънце. Може част от арената да се постави на слънце, но трябва да е сигурно, че при движението на слънцето, мравефермата в никой момент не излиза на слънце.
- Влажност: Водата е много важна за мравките. Те могат да оцелеят седмица без храна, но да умрат за 1 ден без вода. В зависимост от вида, влажността в мравефермата трябва да е различна. Ларвите на мравките се нуждаят от влажна и топла, а какавидите от суха и топла среда. За овлажняването се предвижда система още при строежа на мравефермата. Тя може да е ров в гипса или Ytong-а, в който да се сипва вода или фитил от памук или канап, едната част, на който да е в пръстта (при терариум или класически тип), а другата да се навлажнява. Може да се пръска и с пулверизатор.
- Температура: Активността на мравките зависи до голяма степен от температурата, бързината на развитие на ларвите и какавидите също зависи от температурата. За различните видове оптималната температура е различна, но е около 25°C, трябва да се нагрява само част от гнездото, за да могат мравките да изберат оптималната температура сами. За нагряване може да се използва лампа (трябва да се постави така, че светлината да не попада върху мравките, може да се опуши или да се постави от задната страна на мравефермата, трябва да се внимава стъклото/пластмасата да не се счупи/запали от топлината) или адаптер (при понижаване на напрежението се отделя топлина), който да се постави така, че да топли мравефермата. Може да се използва и специално направен за целта нагревател. Добре е през пасивния период на мравките (октомври-март) да се оставят на студено (около 10°C), за да не се нарушава ритъма им на живот - нормално е през това време да спят зимен сън.
- Храна: Противно на общоприетото схващане не всеки всички видове мравки са всеядни. Ако не знаете какво точно ядат мравките ви - пробвайте - дайте им умрели насекоми (всякакви видове и размери - мухи, скакалци, дрозофили (винарки), хлебарки, оси, пчели, бръмбари, дори мравки...), гъсеници, месо, зърна (жито, сусам, орехи, лешници...) за протеини и мед за въглехидрати. Може да им приготвите мравешко желе - проста рецепта за приготвянето му: смесват се мед, вода, захар и витамини и минерали (ефервесцентни) и се дават на мравките на малки порции, държи се на студено, защото бързо ферментира и мухлясва.
Няма коментари:
Публикуване на коментар