Питоните основно се срещат в тропиците и субтропиците на Стария свят, включително и Африка, Азия и Австралия. Името им идва от гръцката дума питон -  πυθων . Някои смятат че са от семейство Питонови, а други от семейство Боа. Те са неотровни змии с добър нрав и сравнително лесни за поддържане. За предпочитене е да си вземете екземпляр от реномиран магазин, а не уловена дива. През повече от времето си питоните прекарват на или под земята в дупки. Най-активни са сутрин и привечер. Езикът им е много чуствителен. Използват го като сетивен орган. Чрез него усещат миризми като събират частици от въздуха и ги поднасят към органа на Якобсон в устата си за проверка. Особено добре възприемат топлината: те усещат човешката ръка дори от 30 см. Тъй като питонът не си затваря очите, когато спи, трудно може да се разбере дали е буден, или не. Питоните не пълзят напред. Със странични движения на тялото си, те се придвижват с коремните си люспи. Ребрата остават неподвижни, а излизащите от тях мускули местят люспите като малки грайфери или котвички напред и назад. Сред членовете му са едни от най-големите змии в света. Признати са 8 рода и 26 вида. Поради агресивното им изтребване, много видове са намалели. Най-едрия вид е дълъг над 10 м. Тежат до 140 кг. Въпреки смущаващо техния размер и мускулната сила, те обикновено не са опасни за хората, освен ако не са изплашени или провокирани.


Женските могат да бъдат агресивни когато защитават своите яйца. По-големите екземпляри могат да убиват хора. Но това са много редки случаи. Повечето питони са хищници. Ако един дребен питон се храни предимно с мишки и други дребни гризачи, то някои видове нападат и по-едри животни, като дива свиня, сърна, елини и крокодили. Начинът им на ловуване е като остават неподвижни в камуфлажна позиция и след това нападат внезапно преминаващата плячка. Питоните убиват жертвите си като се увиват около тях и силно ги притискат. По този начин  ги задушават. Първо захапват, след което ги поглъщат цели. Те имат много гъвкава челюст, чиито горна и долна части не са неподвижно свързани, а могат да се разкачат. Това им позволява да разтварят устата си достатъчно широко, за да погълнат плячката си цяла. Като захапва последователно веднъж със зъбите на долната, после на горната си челюст, змията поглъща плячката малко по малко. Тя изтиква и гръкляна си напред, за да може все пак да диша. Тялото й е еластично само до стомаха. След хранене те стават мудни, докато трае храносмилането, което им отнема доста енергия. Смила се всичко освен козина, пера и нокти, които се изхвърлят чрез изпражненията. Питоните могат да приемат 400 пъти повече храна, отколкото им е нужна за един ден, но в замяна на това могат да „постят" по необходимост или според настроението си много дълго.

Младите питони си сменят кожата от 5 до 9 пъти през годината, големите животни — само от 3 до 7 пъти. Всички започват от върха на главата.

Когато станат пет-шестгодишни, змиите започват да си търсят партньор. По миризмата на специалната жлеза, която се намира в ануса на женските индивиди, те разбират, че това е женско животно. Женските снасят от 15 до 100 яйца. Това ги отличава от семейството на Боата, повечето от които са живородни.  След като снесат яйцата, женските обикновено ги мътят докато не се излюпят. Това става като се предизвиква треперене на мускулите до постигане определена степен на температура на тялото. Запазването на яйцата при определена постоянна температура е от съществено значение за развитието на здрави ембриони. По време на инкубационния период, който е около 80 дни, женските не се хранят.

Повечето видове от това семейството се отглеждат в домашни условия. Трябва да се внимава с по-големите питони, защото могат да бъдат много опасни.

Ето някои видове питони:

- Детски питон
- Пъстър питон
- Малък питон
-Питон Папуанец
- Черноглав питон
- Бисмаркски опръстенен питон
- Белоуст питон
- Източноевропейски белоуст питон
- Кафяв воден питон
- Саву питон
- Маслинов питон
- Виолетов питон
- Диамантов питон
- Кралски питон
- Питон Зелено дърво
- Анголски питон
- Червенокръвен питон
- Индийски питон
- Бирмански питон
- Мрежест питон
- Африкански скален питон