Игуаните обитават тропическите области на Централна и Южна Америка и Карибските острови.Името им произлиза от индианското племе Таино – игуана. Характерни белези при тях са масивното парче кожа, висящо под врата им и редица от шипове по целият им гръб до опашката. Също така имат и трето око, намиращо се на темето. Игуаните са с отлично зрение, те могат да различават форми, сенки, цветове и движение на големи разстояния. Чрез зрението си те ловуват, ориентират се и комуникират с други от вида си.
В България най-популярни са зелените игуани, а те от своя страна са два вида – обикновена (Iguana iguana) и синя игуана (Iguana I.Rhinolopha), която има рог на върха на носа си. Те са растителноядни животни. Желателно е да се съобразявате с големината на парченцата храна, която им давате с обема на стомаха на животното. Най-добре е храната да бъде настъргана или накъсана.
За правилното хранене на игуаните трябва да знаеете следното:
- не се хранят със салата;
- не им давайте храна за кучета или котки;
Най-важното нещо е да се храни с разнообразна храна:
- Зеленина(40-50% от дневната дажба):
- синап;
- глухарче;
- ряпа;
- листа от черница;
- лозови листа;
- хибискус и др.;
Зеленчуци(40%):
- зелен боб;
- грах;
- ряпа;
- цвекло;
- тиква;
- пащърнак;
- намачкан американски орех;
- жълъдова пулпа;
- сладки картофи;
- моркови;
- маниока;
Плодове и цветове(10-12%):
- папая;
- круша;
- ябълка;
- пъпеш;
- ягоди;
- малини;
- манго;
- грозде;
- праскова;
- кайсия;
- киви;
- смокиня;
- хибискус;
Храната трябва да е добре измита и без топлинна обработка. За растящите животни е добре да се добавят витамини, минерали и задължително калций. Не се препоръчват размразените или замръзнали зеленчуци. Всекидневно давайте прясна вода за пиене.
За отглеждането им се използва просторен терариум, аранжиран с клони за катерене.Температурата през деня трябва да е около 28-30 градуса, а през ноща – 18-21 градуса. За да се поддържа необходимата влажност от 70-80% е необходимо да се пръска два пъти на ден с хладка вода. През лятото игуаната може да се извежда на разходка със специално направен нагръдник.
При подходящо отглеждане, те достигат 2 метра дължина, като 2/3 от нея е опашката. Полова зрялост достигат на 1,5 години. Чивтосването става през юни-септември. Бремеността трае 2 месеца, след което женската снася 80 яйца.
|
Няма коментари:
Публикуване на коментар